wtorek, 27 marca 2012

Prace w ogrodzie wiosną

Przycinanie drzewek:
- o okrągłej koronie
Harmonijny gęsty pokrój i świeża zieleń liści sprawiają, ze szczepiona robinia kulista to wprost idealne drzewo domowe, szczególnie dobrze pasujące do mniejszych ogrodów. Roślina jest bardzo zdrowa i witalna, doskonale znosi cięcie. Jej pędy można skracać na dowolną długosc, co nie powoduje utraty walorów ozdobnych. Nie przycinana korona rozrasta się, osiągając z czasem średnice 4,5 metrów. Nadmiernym rozmiarom korony możemy zapobiec, ścinając wszystkie gałęzie tuż przy nasadzie. Zabieg ten przepowadzamy w bezmroźny marcowy dzień. W zasadzie inne dzewa o kulistej koronie także tolerują nawet mocne cięcie. Jednak powoli rosnącym odmianom, jak na przykład miłorząb dwuklapowy( Ginko biloba mariken) delikatne przycinanie moze być potrzebne dopiero po wielu latach. Natomiast kulisty ambrowiec balsamiczny tworzy równierz piękną koronę w kształcie niemal idealnej kuli, która właściwie nigdy nie wymaga zabiegów formujących. Rany po przyciętych gałęziach dobrze jest zabezpieczyć Funabenem Plus w postaci maści.
 Tak przycinamy także :
- Jesiona kulistego ( Fraxinus excelsior 'Nana')
- Robinię kulistą( Robinia pseudoacacia ' Umbraculifera')
- Surmię kulistą ( Catalpa bignonioides 'Nana')
Kuliste drzewa w ogrodzie


-  Na wysokim pniu
 Szczepione drzewko migdałowca(migdałka) o subtelnych, lekko zaróżowionych kwiatach zachwyca delikatnym wyglądem. To jednak nie oznacza, ze roślina jest wrażliwa na cięcie.Przeciwnie coroczne mocne skracanie pędów jest nawet bardzo wskazane. Jeśli tuż po kwitnieniu skrócimy gałęzie migdałka do 10cm, w następnym roku możemy spodziewać się długich pędów obficie obsypanych kwiatami. Drzewko ketmii rosyjskiej przycinamy juz w marcu. Pędy skracamy do odcinków z 2-3 pąkami. Najwyżej położone pąki powinny wyć skierowane na zewnątrz. Japońską wierzbę całolistną pierwszemu cięciu poddajemy na początku marca. Dodatkowo, drugi raz możemy ją jeszcze przystrzyc w maju, a trzeci pod koniec lipca. Roślina szybko odzyska zdrowie oraz siły witalne i wypuści nowe pędy z pięknie ubarwionymi pstrokatymi liśćmi.
Tak przycinamy:
- Ketmię ogrodową (Hibiscus syriacus)
- Wierzbę całolistną ( Salix integra 'Hakuro Nishiki')
-Migdałka ( Prunus triloba)


 < Prunus triloba

8 komentarzy:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładny ogród i ja także powoli dążę do tego, aby mój tak wyglądał. nawet już niedawno czytałam na stronie https://www.podlane.pl/blog/czym-podlewac-ogrody/ czym należy podlewać ogrody, aby były piękne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. To prawda same prace ogrodowe są czymś bardzo ważnym i ja również jestem zdania, że na pewno warto jest wiedzieć o tym jak wypocząć w ogrodzie. Korzystając z okazji zachęcam do zaglądania na promocje do sklepu https://ogrodolandia.pl/pl/promotions ponieważ tam znajdziemy wiele ciekawych mebli ogrodowych.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sam zakładam ogród koło domu, mam wsadzonych kilka drzewek i pewnie za jakiś czas będzie konieczne przycinanie. Także chętnie czytam takie wskazówki. Wiem, że w razie poszukiwania dobrego nawozu do roślin, w tym także do drzewek warto zajrzeć na stronę https://florovit.pl/hobby . Sprawdzony producent, mają dobre produkty i rozsądne ceny.

    OdpowiedzUsuń